OM PTTKPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

STRONA GŁÓWNA AKTUALNOOŚCI DOKUMENTY KLUBY I KOŁA WŁADZE ODDZIAŁU O NAS KONTAKT

Historia Oddziału
ODDZIAŁ MIEJSKI PTTK W BYDGOSZCZY

W 2010 roku obchodzimy 90 rocznicę powstania Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego tradycje oraz tradycje Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego kontynuuje Oddział Miejski PTTK w Bydgoszczy.

Oddział Bydgoski PTK działał od 1920 do 1939 bez przerwy i po wojnie już w kwietniu 1946 znowu się odrodził. Okres powojenny jest bardzo bogaty w różnego rodzaju przekształcenia oraz zmiany. Po zjednoczeniu się w 1950 PTK i PTT w PTTK, wkrótce w marcu 1951 powołano Zarząd Okręgu jako strukturę wojewódzką, a w 1952 odbył się Zjazd Organizacyjno – Wyborczy Oddziału PTTK w Bydgoszczy.

Pierwotnie siedzibę mieliśmy przy biurku sekretarza Zarządu Okręgu Wojewódzkiego PTTK. Rozpoczęły działalność koła terenowe i zakładowe PTTK skupiające ponad 600 członków w 9 jednostkach organizacyjnych. Zarząd Oddziału funkcjonował w lokalach na ul. Dworcowej 14, Starym Rynku 15, w obecnym Domu Książki, ul. Marcinkowskiego 18, Al. Ossolińskich 25 gdzie dzielił pomieszczenia z Zarządem Wojewódzkim,ul. Jagiellońskiej 105, Al. Kard. S. Wyszyńskiego 11, ul. Śniadeckich 5, ul. Kaszubskiej, w świetlicy FAMORU, ul. 3 Maja 20A, ul. Słowiańskiej 7, ul. Piotrowskiego 15 i obecnie przy ul. 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej 6. Widzimy więc, że na przestrzeni lat Oddział sporo "wędrował".

Prezesami Oddziału byli: Feliks Władyszewski, Zygmunt Malicki, Lech Krajczewski, Weronika Glugla, Henryk Skrzypiński, Ryszard Cadelski, Krystyna Wyrostkiewicz, Tadeusz Dolczewski, Andrzej Bogucki. Eugeniusz Badtke, Krystyna Czerwińska i obecnie Wojciech Jagła.

Oddział Bydgoski PTK prowadził różne formy działalności. O ile przed wojną w ramach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego głównym elementem działania były odczyty oraz działalność wycieczkowa, ale prowadzona na zewnątrz, dla społeczeństwa bydgoskiego, to jako oddział PTTK zwrócił uwagę przede wszystkim na rozwój swoich członków m.in. poprzez działalność krajoznawczą i turystyczną w kołach, klubach i sekcjach specjalistycznych. Grono to w ciągu 30 lat urosło do ponad 7.000 członków w zrzeszonych w 135 kołach i klubach.

Oddział nasz przyczynił się do rozwoju całego szeregu przedsięwzięć, m.in. znakowania szlaków pieszych na terenie regionu i różnego rodzaju imprez popularyzujących region w kraju i nie tylko. W pierwszych latach po wojnie działania sprowadzały się do najbliższych okolic. Później zaczęto organizować imprezy na terenie województwa i poza nim, coraz częściej przekraczając granice państw i kontynentów. Działalność Oddziału jest w dalszym ciągu głównie związana z regionem. Za osiągnięcia w działalności na rzecz turystyki i krajoznawstwa w 1972 r. Oddział został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK. Z dawnego zespołu wieloletnich, zasłużonych dla Oddziału pracowników etatowych Zarządu i BORT-u nie pozostał nikt. Cała praca Oddziału opiera się wyłącznie na działaczach społecznych.

Gdy Zarząd Główny PTTK postanowił połączyć niektóre OZGT-y, baza turystyczna województwa bydgoskiego miała zostać podporządkowana Trójmiastu. Postanowiono powołać nowy oddział „Szlak Brdy”, który przejął wszystkie stanice, w tym i te dotychczas podlegające naszemu Oddziałowi Miejskiemu, który nie mógł ich już utrzymać z powodu rosnących kłopotów finansowych. Jeszcze trudniejsza stała się sytuacja po uzyskaniu w 1991 osobowości prawnej i pełnej samodzielności. Mimo trudnych warunków, w jakich znalazł się nasz Oddział, życie turystyczne toczy się dalej, koła i kluby prowadzą bardzo ożywioną działalność, chociaż z uwagi na brak środków finansowych musiały zrezygnować z organizowania dużych imprez. Dominują teraz kameralnie imprezy dla kilkunastu osób. Oddział na przestrzeni lat wyszkolił wielu organizatorów turystyki, przodowników i instruktorów turystyki kwalifikowanej. Wiedza i umiejętności jakie ludzie ci zdobyli, przydaje się im, jak również całemu społeczeństwu.
Turkole
Piętaszki